Сърбинът Новак Джокович защити титлата си от Откритото първенство на Австралия, след като победи в драматичен и изпълнен с обрати финал австриеца Доминик Тийм в продължил над 4 часа петсетов сблъсък – 6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 6:4.

Титлата е рекордна осма за Джокович в Австралия, който от понеделник ще измести от върха в световната ранглиста испанеца Рафаел Надал. Победата донесе 1500 точки за класацията на АТР на сърбина и чек за 2,45 милиона долара.

За историята успехът в Мелбърн е и 17-и в турнири от Големия шлем, като Джокович има и 9 загубени финала. За Тийм пък това беше трети загубен финал в Шлема, след двата на „Ролан Гарос“, но ще се завърне на четвъртото място в света утре.

Преди награждаването Джокович оказа почит на баскетболната легенда Коби Брайънт, като излезе с горнище с извезани инициалите му и числата 8 и 24 – номерата, с които Коби игра в ЛА Лейкърс.

Действащият шампион започна уверено мача. Джокович сервираше без грешка, беше убедителен на ретур и бързо поведе с 4:1. В този момент обаче Тийм намекна, че няма да се предаде без бой, намери своята игра и той стигна до 4:4. В края на сета 32-годишният сърбин постигна пробив в десетия гейм и спечели частта.

Тийм заигра много силно и спечели следващите два сета, като в играта на Джокович настъпи сериозна криза. Той на два пъти поиска медицински тайм аут, скара се и на хора от публиката. Джокович заигра много агресивно в четвъртия сет, но това не притесни неговия опонент и той отговори също с по-остра игра и излизания на мрежата. След слаб сервис гейм на Доминик, Джокович проби за 5:3 и след това спечели подаването си на нула, за да изравни общия резултат и да вкара мача в пети сет.

В решителния пети сет Джокович проби Тийм в третия гейм. Австриецът можеше да го върне, но пропусна две точки за пробив и в крайна сметка сърбинът го затвърди. Последва размяна на геймове.

В седмия гейм Тийм се спаси от нов пробив, а след това беше близо до това да затрудни Джокович, но сърбинът взе подаването си и поведе с 5:3. Тийм сервира за оставане в мача и поведе набързо с три точки и удържа подаването си.

Напрежението се пренесе в полето на Джокович, който сервира за спечелване на мача и титлата. Ноле започна предпазливо и първата точка беше за Тийм. Сърбинът изравни. Последва продължително разиграване и топка в аут на австриеца му даде нов аванс. Нова грешка на Тийм даде на Джокович два мач пойнта.

Мачът свърши още при първата възможност, след като Тийм прати топката в аут и така Джокович спечели мача и осмата си титла от Откритото първенство на Австралия.

Източник: Offnews.bg