Аржентина спечели световната титла срещу „петлите“ в мач, който ще влезне в историята като може би най-шокиращият и интересен финал на световно първенство по футбол.

Отборът на гаучосите успя за трети път да стане световен шампион по футбол, след като във финалния мач на световното първенство по футбол в Катар, детронираха от престола Франция, и то след изпълнение на дузпи.

Спекулациите за величието на Лео Меси всъщност тепърва ще започнат, защото най-накрая успя да спечели единственият престижен трофей, който липсваше във визитката му.

Световно първенство по футбол 2022 – бляскав финал за историята

Аржентина много бързо дръпна с 2:0 напред в резултата след като Меси отбеляза дузпа в 23-та минута, а Анхел Ди Мария удвои резултата малко по-късно в 36-та минута. Именно  тук е момента да отбележим, че Ди Мария започна като титуляр на мястото на Леандро Паредес, което подтикна Лионел Скалони да промени схемата на игра, завръщайки се към формация с 4 защитника. Голът на Меси дойде след фаул на Усман Дембеле, извършен срещу героят в редовното време на мача – Анхел Ди Мария. Французите започнаха стъписано мача, а това помогна на „гаучосите“ да добият увереност и съответно заслужено да си тръгнат с комфортен аванс на почивката.

От своя Франция бяха върнали в състава си Адриен Рабио и Дайо Упамекано, които се възстановиха от боледуването си, но след тежкият старт на мача Дидие Дешан беше принуден да направи ротации и извади Оливие Жиру и Усман Дембеле на полувремето. След вдъхновяващата реч на почивката, с която Мбапе надъха съотборниците си, Франция започна второто полувреме по коренно различен начин. „Петлите“ бяха по-организирани, изключително опасни и показаха защо станаха световен шампион преди 4 години.

За ужас на Аржентина, Мбапе реализира дузпа в 80-та минута, а секунди по-късно вече беше вкарал и изравнителен гол, с който вкара мача в продължения. Първият му гол се случи след нарушение на Отаменди срещу Коло Муани, заради което французите получиха дузпа, реализирана от най-голямата им звезда. Асистенция на Тюрам помогна на Мбапе да опъне мрежата на гаучосите за 2-ри път в мача.

След двата гола на френската звезда, мачът промени своята траектория, а латиносите загубиха своята увереност, с която доиграваха мача до въпросната 80-та минута. До края на мача имаше 8 минути продължение, в което Коло Муани можеше да вкара гол, но изпусна шанса си.

Световно първенство по футбол Катар – финал с непредсказуем завършек

Все пак в продълженията, отборът на Аржентина успя да намери себе си и започна все по-агресивно да организира играта си и да създава опасности пред френската врата. По-силната игра на „гаучосите“ се увенча с гол за 3:2 в 109-та минута, когато Меси отбеляза. Въпреки съмненията за засада, то след проверката на ВАР се оказа, че такава няма.

Въпреки огромното напрежение в отбора на Франция, Мбапе отново се превърна в герой за страната си, вкарвайки изравнителен гол за 3:3 в 118-та минута. Френският нападател успя да реализира от нова дузпа, след като Монтиел по-рано беше спрял топката с ръка, именно след удар на звездата на ПСЖ. Въпреки огромната тежест на дузпата, Мбапе я вкара хладнокръвно, с което успя да счупи още рекорди, тласкащи го към величието.

Последните минути на мача минаха в опасни ситуации и пред двете врати, но по-големите пропуски бяха пред врата на Аржентина, тъй като Коло Муани изпусна в последната минута възможност, в която беше сам срещу вратаря Емилиано Мартинес.

При рулетката на дузпите, по-здрави нерви извадиха аржентинците, които трябва да са благодарни на Коман и Чуамени, които подариха световната титла, именно чрез пропуските си. И въпреки, че Коло Муани и Мбапе бяха точни за французите, то за „гаучосите“ вкараха Меси, Дибала, Паредес и Монтиел.

Световно първенство 2022 – сбъднати мечти и постижения

Най-накрая Лионел Меси постигна мечтата си и вдигна световната титла с отбора на Аржентина, а с награждаването и празнуващият отбор латиноси приключи Световно първенството първенство по футбол в Катар.