Ливърпул се класира за полуфиналите на Купата на лигата на Англия след изключително зрелищен и драматичен двубой с Лестър на „Анфийлд“.

Експерименталният състав на Юрген Клоп изигра слабо първо полувреме и губеше с 1:3 на почивката, но през втората част германецът включи четирима от по-силните си играчи и мърсисайдци се преобразиха. Гол на Такуми Минамино в 95-ата минута заличи преднината на „лисиците“ и изходът трябваше да се реши след изпълнение на дузпи.

При тях герой за Ливърпул бе резервният страж Куивин Келъхър, който спаси два наказателни удара. Такуми Минамино също пропусна от бялата точка, но Диого Жота оформи крайното 5:4 при дузпите и прати Ливърпул на полуфинал в турнира за първи път от сезон 2016/17.

Това бе първият от двата сблъсъка между тези съперници, които ще се проведат в рамките на седмица. На 28-и декември мърсисайдци гостуват на „Кинг Пауър Стейдиъм“ в среща от 20-ия кръг на Премиър лийг. Лестър имаше почивка от 10 дни, след като мачовете на отбора срещу Тотнъм и Евертън бяха отложени. Ливърпул пък е в период, в който тимът има четири мача в рамките на 10 дни.

Мениджърът на домакините Юрген Клоп очаквано заложи предимно на резерви тази вечер.

Германецът направи 10 промени в сравнение с мача с Тотнъм. Единствено младият Тайлър Мортън запази мястото си. Капитанът Джордан Хендерсън обаче се завърна в халфовата линия, след като бе болен.

Роберто Фирмино също започна като титуляр за първи път, след като се възстанови от контузия. Били Куметио дебютира като титуляр в официален мач за първия отбор. Неко Уилямс започна на необичайна позиция. Уелсецът бе част от атакуващото трио на домакините.

Брендън Роджърс, който се завърна на „Анфийлд“, заложи на далеч по-познат състав. Союнджу бе готов и започна, а кризата в дефанзивен план наложи Ндиди да застане до него в центъра на защитата. Дака и Варди стартираха в атака. Корекциите от мача с Нюкасъл преди 10 дни бяха само три. Варди, Сумаре и Перейра влязоха на местата на Барнс, Еванс и Кастан.

Първото полувреме доста красноречиво онагледи избора и подхода на двамата мениджъри. Ливърпул само привидно се опитваше да бъде активен и да владее топката, но селекцията на Клоп действаше много несигурно. Особено неубедителен в отбрана бе Били Куметио, като и Гомес не се представи на обичайното ниво. Всяка атака на „лисиците“ вещаеше опасност, а и често завършваше с точен удар.

Джейми Варди бързо се възползва от колебливостта на отбраната в червено и вкара два гола до 13-тата минута. В деветата Мадисън намери голмайстора на Лестър в наказателното поле, а ветеранът веднага стреля в далечния ъгъл. Келъхър докосна топката, но не успя да я избие – 0:1. Четири минути след това Дака с чудесен пас асистира на Варди, който изпревари Цимикас и не сгреши от няколко метра. Куметио и Гомес отново не знаеха къде се намират.

В 19-ата минута Ливърпул върна едно попадение, след като Фирмино се пребори много добре за топката с гръб към вратата, след което пусна към Окслейд-Чембърлейн, който с плътен удар я прати в ъгъла. Това попадение за малко създаде усещането, че Ливърпул се връща в мача, но в 33-тата минута Джеймс Мадисън възстанови преднината от два гола на Лестър след страхотен удар от 30 метра. Келъхър не успя да се намеси добре – 1:3.
До почивката Лестър можеше да вкара и четвърти гол, но нов удар на Варди срещна гредата.

За началото на втората част Клоп направи три смени.

Милнър, Конате и Жота се появиха на местата на Мортън, Куметио и Брадли. Така Уилямс се завърна на обичайна си позиция като десен краен бранител. Жота, Фирмино и Минамино оформиха нападателното трио.

В 52-рата минута Дюсбъри-Хол направи страхотен пробив, но Келъхър изби удара му, предотвратявайки четвърти гол във вратата си. След тази ситуация Ливърпул обаче заигра далеч по-активно и атакуващо и действията се развиваха изцяло в половината на Лестър. Така логично се стигна до 68-ата минута, когато хубава комбинация между Фирмино, Минамино и Жота завърши с безкомпромисен удар на португалеца в далечния ъгъл – 2:3.

В 82-рата минута Шмайхел спаси отбора си от изравнително попадение, след като изби силен удар с глава на Жота.

Натискът на домакините даде резултат буквално в последния момент. В петата минута на добавеното време отбраната на Лестър не успя да изчисти топката, Минамино овладя много добре и стреля до далечната греда – 3:3 и дузпи.

Тилеманс изпълни убедително първата дузпа за Лестър, но Милнър също бе толкова безкомпромисен – 1:1. Мадисън също нямаше проблеми да преодолее Келъхър. Роберто Фирмино направи 2:2, макар че Шмайхел бе много близо. Олбрайтън отново даде аванс на „лисиците“. Окслейд-Чембърлейн стреля силно за 3:3, въпреки че Шмайхел отново нацели ъгъла. Келъхър спаси четвъртата дузпа на Лестър, изпълнена от Люк Томас. Наби Кейта стреля високо и даде аванс на Ливърпул – 4:3. Ихеаначо прати топката под гредата – 4:4. Такуми Минамино трябваше да бие решаващата дузпа за Ливърпул. Японецът обаче уцели напречната греда. Келъхър коригира този пропуск, спасявайки и дузпата на Бъртранд. Диого Жота се възползва от това и прати Ливърпул на полуфинал – 5:4.

На полуфиналите Ливърпул ще играе с Арсенал.