Франция на финал за Световно първенство по футбол 2022
Отборът на Франция празнува класирането си на финала на Световното първенство по футбол в Катар

Франция отново го направи! Тимът на „петлите“ успя да се класира за втори пореден финал на Световното първенство по футбол. Успеха с 2:0 срещу отбора на Мароко допринесе и за още постижение, а именно – прекъсване на 40-годишната серия без повторно класиране на фина от страна на европейски отбор. Друг любопитен факт е, че Франция се прицелва в това да стане третият отбор защитил титлата си от Световни първенства, след като това вече е правено от отборите на Италия и Бразилия.

Световно първенство 2022 – Как Франция стигнаха до финал?

Тимът на Дидие Дешан показа изключителна ефективност и много добра организация между отделните линии на състава. Може да се каже, че мечтите на Мароко приключиха още в 5-тата минута, когато Тео Ернандес откри резултата. Въпреки активизирането от страна на африканският отбор, то усилията им не дадоха резултат и защитата на „петлите“ успя да удържи преднината си от един гол чак до 79-та минута, когато Коло Муани успя да вкара втори гол за активния световен шампион и с това окончателно да приключи интригата в тази футболна среща.

france-morocco-football-world-cup
Звездите от съставите на Мароко и Франция, играли във вчерашният полуфинал на Световно първенство 2022

Впечатление в мача направиха Юсуф Фофана и Ибрахима Конате, които успешно заместиха контузените Дайо Упамекано и Адриан Рабио. Стандартното нападателно трио състоящо се от Жиру, Мбапе и Дембеле, сякаш уплаши треньори на мароканците, който от своя страна промени схемата си на игра, включвайки пет защитника, които  да бранят вратата. Именно след удар на Мбапе, който беше блокиран от вратаря на Мароко, топката стигна до Тео Ернандез, който театрално отигра топката, за да даде преднина на своят отбор и да влезне в историята с най-бързият гол на полуфинал на световно първенство по футбол, вкаран 4 минути и 39 секунди след началото на мача.

Въпреки лошия старт на мача, африканската държава се бори през цялото първо полувреме, успявайки да стигне до първи корнер малко преди почивката. Тогава след центриране на Хаким Зиеш се получи и най-опасната атака за отбора му, в която Ямик посрещна коженето кълбо с атрактивна задна ножица, която за съжаление на футболните фенове не успя да помогне на мароканците да отбележат гол, тъй като беше уцелена гредата. В този момент ключова беше и намесата на вратаря Лорис, който за пореден мач направи брилянтни отигравания в ключови моменти.

Франция Мароко - Полуфинал на световно първенство по футбол 2022
Франция и Мароко изиграха достоен полуфинал на Световно първенство 2022

Второто полувреме Мароко започнаха много активно и французите бяха принудени да играят организирано в защита. Варан и Конате от състава на „петлите“ обаче се справяха перфектно със своите ангажименти на зеления килим и не дадоха сериозни шансове на африканският отбор. Единствено Мбапе се опитваше да вкарва напрежение в мароканската защита, а усилията му дадоха окончателен резултат през 79-та минута, когато след чудесен солов спринт в наказателното поле направи изстрел, който се отклони и Коло Муани успя да отбележи за 2:0. Нападателят на Айнтрахт Франкфурт нямаше как да сбърка от 5-метровата дистанция и с това прати отбора на Франция на финал.

Въпреки негативният развой на събитията, Мароко не се отказа до края на мача и успя да направи няколко остри атаки, една от които даде сериозен шанс на Унахи да реализира гол, но неговият удар беше изчистен пред голлинията от страна на Кунде. С това мечтите на африканците приключиха и последният съдийски сигнал окончателно потвърди тяхната футболна присъда – да постигнат нещо велико за страната си, но да не им достигне малко класа, за да играят финал на най-големият футболен форум в Света.

Мароко играха полуфинал на Световно първенство по футбол 2022

Световно първенство по футбол 2022 – какво още предстои?

За мароканците остана да изиграят още един мач, който може да им даде изключителен престиж, макар и да не е директен сблъсък за трофея. Мача за третото място на Световно първенство по футбол 2022 ще се проведе срещу отбора на Хърватия. Независимо от развоя на този мач за Световно първенство, Катар ще остане локацията, в която африкански отбор за първи път се е класирал на полуфинал в историята на този турнир. В Мароко и африканският свят, футболистите и треньорският екип, които постигнаха този успе на световното първенство, вече са герои.

А футболната общност на 18-ти декември (неделя) ще види отново класически сблъсък между две футболни „сили“, които ще спорят за най-ценния трофей в този спорт.  Финалът на световното първенство в Катар ще се изиграе на националния стадион „Лусаил“ от 17:00 часа българско време.