Италия победи Турция на старта на ЕВРО 2020. На „Стадио Олимпико“ в Рим, „Скуадра адзура“ доминира тотално над своя съперник през целия мач, но след куп пропуски и страхотни намеси на вратаря на символичните домакини, победи „само“ с 3:0. С успеха и най-вече с играта, селекцията на Роберто Манчини даде повод на цяла Италия да мечтае за европейския връх.

След по-малко от 180 секунди игра Имобиле засече пас отдясно, но покрай лявата греда.

В 18-ата минута чудесно двойно в наказателното поле на Турция изведе Инсиние на отлична позиция. Ударът му по диагонала обаче не намери целта.

Секунди по-късно далечен изстрел на Бонучи мина встрани от вратата.

В 21-ата минута Имобиле проби мощно през центъра и стреля. Топката се отби в тялото на Сююнчю. Италианците поискаха дузпа за игра с ръка, но такава нямаше.

60 секунди по-късно италианците по чудо не поведоха. След центриране от корнер, Бонучи засече с глава. Топката отиваше точно под напречната греда, но с невероятна намеса Чакър успя да избие в корнер.

В 33-ата минута Берарди центрира центрира отляво, Имобиле засече с глава от границата на вратарското поле, но покрай лявата греда.

В 43-ата Имобиле получи в наказателното поле и стреля по земята, но Чакър улови без затруднения.

В последната минута на редовното време дойде най-спорната ситуация в мача. Спинацола центрира отляво, а Челик отклони топката с ръка, която бе разперена. Въпреки това, претенциите на италианците и консултацията с ВАР, главният съдия не отсъди дузпа.

В 53-ата минута логичното се случи и Италия поведе. Берарди нахлу в наказателното поле и малко преди аутлинията пусна остър успореден пас. Демирал опита да пресече, но вместо това с гърди прати топката в собствената си мрежа за 0:1.

120 секунди по-късно Локатели стреля мощно от наказателното поле, но Чакър изби. Секунди след „сблъсъкът“ отново бе между двамата. Този път стражът успя да избие далечния му удар в корнер.

В 66-ата минута Италия удвои аванса си. Спинацола нанесе силен удар от наказателното пол, който Чакър изби пред голлинията. Топката обаче стигна до Чиро Имобиле, който от границата на вратарското поле не сгреши за 0:2.

В 79-ата минута селекцията на Манчини отново ликува. Чакър сбърка при изнасянето. Италия организира светкавична триходова контра, извела на чиста позиция в наказателното поле Инсиние, чийто удар по диагонала намери долния ляв ъгъл на вратата за 0:3.

В даденото продължение Илмаз можеше да отбележи почетен гол за Турция, но ударът му бе избит от защитник на Италия в корнер.