Големите играчи рядко стават големи треньори. Тази сентенция е добре известна на почитателите на Цар Футбол. Поредното доказателство за тази теза даде случаят с Франк Лампард. Легендарният халф на Челси беше уволнен от мениджърския пост, година и половина след като пое “сините” от Лондон. Отборът от “Стамфорд Бридж” влезе в лоша серия, като спечели само 4 от 11 срещи във всички турнири в рамките на месец и половина. Чашата преля след поражението от Лестър с 0:2 – трета загуба за 5 мача във Висшата лига, която отдалечи Челси не само от първото място, но и от битката за Топ 4. Успехът след това срещу Лутън в мач за ФА Къп вече нямаше как да спаси Лампард.

Но и далеч по-големи футболисти от английския халф не са съумели да направят успешна треньорска кариера. В Англия големият пример е Сър Боби Чарлтън, а в световен мащаб можем да се сетим за стотици идоли от терените, които са страдали, когато “местоработата” им е на скамейката. Отнася се дори за великия Диего Марадона, който наскоро напусна този свят, а също така за Лотар Матеус, Христо Стоичков и десетки други гении. Позитивните примери са малко – най-вече Йохан Кройф, също така Франц Бекенбауер, има и други, но в пъти по-малко от тези, които потвърждават правилото.

Днешният пример за успял футболен гений и в треньорската професия е Зидан

В момента, в който Лампард беше уволнен от Челси, Зизу също преживяваше труден период начело на Реал Мадрид. И все пак трите триумфа в Шампионската лига, двете титли в Испания и общо 11 трофея на Кралския клуб циментираха завинаги статута му на треньорска легенда, след като французинът вече извоюва славата на един от най-великите, стъпвали на футболния терен.

Мнозина биха казали, че и Гуардиола е такъв пример. От betindex.net все пак твърдят, че треньорът Пеп е по-значим от футболиста Пеп, който макар и да беше изключително важна част от Дрийм тима на Йохан Кройф в Барселона, едва ли можеше да бъде определен за футболен магьосник при съотборници като Михаел Лаудруп, Христо Стоичков и Ромарио.

Антонио Конте също е доказателство за успешен играч и треньор. Да, но на терена той беше черноработник – действително, такива футболисти в много по-голяма степен се котират в професията на наставник, защото познават играта в пълния й спектър – от блясъка до мръсните номера. Подобно на Гуардиола и Конте специалист в средата на терена беше и Андреа Пирло, когото обаче като футболист можем да поставим в по-висока категория.

А Професора също навлиза трудно в професията Гениалният италиански халф “скочи за висока топка” още на старта на кариерата си край скамейката, като направи дебют директно начело на италианския шампион. Всъщност, Пирло първо беше назначен за наставник на младежкия тим на Ювентус, но след уволнението на Маурицио Сари незабавно беше повишен до старши треньор на първия тим. Но след първия полусезон “Старата госпожа” изостана в битката за “скудетото” от другите колоси в “калчото” – Милан и Интер. Дали и Пирло няма да има съдбата на Лампард, който сякаш твърде рано бе хвърлен в голямата игра? Всичко зависи от развръзката на сезона за Юве, както в Серия А, така и в Шампионската лига.