levski slaviq 199

Преди точно 15 години – на 9 август 2006-а, Левски открехва вратата на груповата фаза на Шампионската лига. След като са елиминирали грузинския Сиони, жребият отрежда на сините в плейофа за турнира на богатите да срещнат италианския Киево, попаднал в надпреварата малко случайно заради скандала Калчополи (б.а. – Киево е седми в класирането, но от евротурнирите са извадени Ювентус, Фиорентина и Лацио). Съперникът обаче е нежелан от треньора Станимир Стоилов, който предпочита да срещне на тази фаза например турския гранд Галатасарай, който да подцени тима му, отколкото жадни за доказване представители на Серия А.

На 9 август Левски посреща летящите магаренца на националния стадион, припомня „Тема спорт“. Домакините започват сковано и още в самото начало звездата на италианците Амаури изскача сам срещу Георги Петков, но вратарят спасява. В ответната атака след двойно подаване с Домовчийски, Боримиров е фаулиран в пеналта, но съдията не отсъжда дузпа. Сините натискат и успяват да поведат. В 8-ата минута Лусио Вагнер намира Йовов на левия фланг. Той центрира остро във вратарското поле, където Домовчийски е оставен непокрит. Нападателят не успява да засече добре от 3-4 метра, но въпреки това топката влиза в мрежата – 1:0.

Двубоят продължава да е двуостър. Киево атакува, Амаури пропуска, а сините действат припряно. Те пак имат претенции за 11-метров наказателен удар за нарушение срещу Йовов, но чешкият рефер Ярослав Яра ги подминава.

В началото на втората част и гостите пищят от съдията – гол на Тирибоки не е зачетен заради нарушение в нападение. В следващите минути и двата тима пропускат с глава чрез Тирибоки и Валери Домовчийски, а гостите удрят и греда след корнер. В 85-ата минута резервата на Левски Емил Ангелов-Бабангида се врязва между двама защитници в пеналта и е фаулиран – най-накрая дузпа. След кратка разправия Бардон стреля в десния ъгъл, а въпреки плонжа на Сичиняно топката се оплита в мрежата – 2:0.

Така сините си постилат за груповата фаза преди реванша на „Марк Антонио Бентегоди“.