На този ден, но през 1993 година паметен мач за България остави незабравими спомени в сърцата на милиони българи и ярка следа във футболната ни история. На 17 ноември националният отбор на България хвърли в траур цялата френска нация с историческата си победа с 2:1 на „Парк де Пренс“. И двата гола вкара Емил Костадинов, като победното му попадение 2 секунди преди края на мача, освен че бе много красиво, ни класира за Световното първенство по футбол в САЩ, пише dcnews.bg.

Швеция бе лидер в нашата група, докато Франция и България спореха за второто място. Французите бяха с огромен шанс за класиране, защото трябваше да спечелят само една точка от последните си два мача в групата, като и двата двубоя се играха на „Парк де Пренс“.

Изненадващо за всички Израел удари Франция с 3:2 насред Париж с голове в последните 7 минути на мача. Това отвори вратите за „лъвовете“, които трябваше да покажат на света за своята безкомпромисност.

Така на 17-и ноември 1993-та година Франция и България излязоха в последния двубой от квалификациите, който трябваше да реши един от участниците в Мондиал 1994.

Срещата започна добре за французите и те поведоха с гол на звездата на Манчестър Юнайтед Ерик Кантона. Само шест минути по-късно обаче след центриране от корнер Емо Костадинов с глава изравни резултата.

В края на мача французите вече започнаха леко да бавят играта и да чакат последния съдийски сигнал. Но при едно нескопосано центриране на Давид Жинола, топката попадна в българите и стигна до Любослав Пенев. Той с перфектен пас изведе Емил Костадинов, който разстреля с невероятен удар вратаря и разплака цяла Франция, а телевизионният коментатор Николай Колев – Мичмана изстреля емблематичната реплика „Господ е българин!“.

Източник: Petel.bg