Италия победи Швейцария в мач от група „А“ на ЕВРО 2020. На „Стадио Олимпико“ в Рим, селекцията на Роберто Манчини се наложи с 3:0. По този начин се изкачи на върха в класирането, а същевременно си гарантира участие в елиминационната фаза на надпреварата. В последния кръг от групите „Скуадра Адзура“ се изправя срещу втория в класирането Уелс, като и равенство ще им позволи да завършат на първата позиция.

Италия бе на път да поведе в 19-ата минута. След центриране от корнер и кратко разбъркване, Джорджо Киелини се оказа най-съобразителен и от вратарското поле прати топката в мрежата. След разглеждане в ВАР обаче, попадението бе отменено заради игра с ръка.

6 минути след това пък Киелини получи контузия и бе принудително заменен от Ачерби.

В 26-ата минута Италия все пак поведе. Берарди направи страхотен пробив отдясно, влезе в наказателното поле и намери във вратарското Локатели, за когото от 2-3 метра не бе проблем да реализира за 1:0.

Селекцията на Манчини удвои аванса си в 52-ата минута. Локатели получи на дъгата пред наказателното поле и с плътен удар с левия крак прати топката в долния ляв ъгъл на вратата за 2:0.

В 64-ата минута Швейцария можеше да върне интригата в мача с първото си опасно положение и първи точен удар. Цюбер стреля от ъгъла на вратарското поле, но Донарума направи чудесно спасяване и резултатът остана непроменен.

В ответната атака пък Берарди нанесе мощен шут, който премина над дясната сглобка на вратата.

Четвърт час преди края Киеза изведе в наказателното поле Имобили, чийто удар по диагонала профуча на сантиметри покрай лявата греда.

120 секунди преди да изтече редовното време, Италия оформи класиката в резултата. Чиро Имобиле вкара много красив гол, като от сериозна дистанция намери долния десен ъгъл на вратата за крайното 3:0. В ситуацията и вратарят на Швейцария – Зомер – не се намеси убедително, като топката мина под ръката му.